Każdego roku setki osób w Polsce ponosi śmierć w skutek utonięcia. Na podstawie najnowszych danych statystycznych z 2022, jak również z minionych lat można wyciągnąć wiele wniosków celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz skuteczności funkcjonowania ratownictwa wodnego w Polsce.
ILOŚĆ UTONIĘĆ W POLSCE
W 2022 roku nastąpił wzrost ilości utonięć w porównaniu z rokiem 2021 o 11 osób. Łączna ilość osób w 2022, które straciły życie w wodzie, w skutek utonięcia wynosi 419.
SKUTECZNOŚĆ DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH
Pomimo wzrostu ilości osób tonących i utoniętych w 2022 roku skuteczność działań ratowniczych wzrosła o 2.29% w porównaniu z 2021 rokiem.
PŁEĆ OSÓB UTONIĘTYCH WEDŁUG STATYSTYK
Podobnie jak w ubiegłych latach statystycznie wśród osób utoniętych przeważają mężczyźni.
WIEK OSÓB UTONIĘTYCH
W 2022 roku nastąpił wzrost liczby utonięć osób w wieku 31-50 i powyżej 50 lat. Poza uwarunkowaniami zdrowotnymi obrazuje to niski poziom działań profilaktycznych w tych grupach wiekowych oraz częsty brak pomocy psychologicznej dla osób z problemami.
STATYSTYKI UTONIĘĆ W POLSCE ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE
W 2022 roku można zaobserwować wzrost liczby utonięć w rzekach i jeziorach oraz spadek w zalewach, stawach i morzu.
STATYSTYCZNA PRZYCZYNA UTONIĘCIA
W minionym roku obserwujemy wzrost utonięć ze względu na każdą z przyczyn. Niewątpliwie jednak obserwujemy wzrost procentowy ilości osób utoniętych po spożyciu alkoholu, który wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn.
Powyższe zestawienie nie obejmuje osób, które nadal mają status osób zaginionych i są wciąż poszukiwane w wodzie przez Fundację SAR 112, o której więcej przeczytasz tutaj.