Służby ratownicze i organizacje poszukiwawcze często zajmują się sprawami, przy których konieczne jest prowadzenie akcji podwodnych. Do skutecznego zrealizowania poszukiwań podwodnych w wielu przypadkach niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak sonar. Dzięki nowoczesnej technologii działania poszukiwawcze wykonywane mogą być znacznie szybciej. To jednak niejedyny powód, dla którego służby ratownicze decydują się stosować sonar do poszukiwań podwodnych ludzi. Co jeszcze daje im to rozwiązanie?
Poszukiwania podwodne – czego dotyczą?
Poszukiwania podwodne wykonywane przez służby ratownicze dotyczą różnych akwenów wodnych. Akcja odbywać się może między innymi na jeziorze, rzece czy morzu. Do najczęstszych rodzajów poszukiwań podwodnych, którymi zajmują się odpowiednie służby należą:
- poszukiwania topielców,
- poszukiwania dowodów kryminalnych,
- poszukiwania zatopionych samochodów i wraków statków lub samolotów,
- poszukiwania zatopionych ciał zwierząt.
W jaki sposób działa sonar podwodny?
Sonar jest przydatnym narzędziem do poszukiwań podwodnych ze względu na sposób działania. Sprzęt ten wykonuje precyzyjny obraz dna, dzięki możliwości wysyłania oraz odbierania sygnałów dźwiękowych. Wyemitowany dźwięk wraca do urządzenia w postaci echa. Profesjonalny sonar do poszukiwań podwodnych ludzi jest w stanie odróżnić jego rodzaj w zależności od tego, czy w danym miejscu znajduje się człowiek (lub inny obiekt), czy też nie.
Sonar do poszukiwań podwodnych ludzi a specyfika pracy służb
Służby ratownicze i organizacje poszukiwawcze muszą stosować się do ściśle określonych zasad postępowania. Gdy poszukiwania podwodne dotyczą topielców, akcję nadzoruje także policja, a to narzuca kolejne procedury. Istotne jest wówczas nie tylko samo wyłowienie ciała, ale też udokumentowanie jego położenia na dnie. Sprawy kryminalne wymagają również dokładnego zbadania miejsca, w którym się ono znajdowało. Nurek powinien poszukać także ewentualnych narzędzi zbrodni, jeśli sprawa dotyczy morderstwa. W takich przypadkach kierownik akcji poszukiwawczej powinien dokładnie kontrolować jej przebieg, ponieważ musi dokładnie zrelacjonować wszystko w sądzie. Specyfika pracy grup poszukiwawczych jest też dość wymagająca z innych powodów. Nurkowie zmagać muszą się często z niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami czy zwierzętami podwodnymi.
Poszukiwania przy użyciu sonaru – jakie zalety?
Zaletą poszukiwań przy użyciu sonaru jest to, że sprzęt ten znacząco przyspiesza pracę oddziału poszukiwawczego. Poprawia też skuteczność pracy, co jest niezwykle istotne, gdy wykonywana jest akcja ratownicza osoby topiącej się. Sonar zwiększa szansę na jej powodzenie. Wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa i zminimalizowanie niezbędnych do realizacji poszukiwań zasobów ludzkich.
Jako specjalista z doświadczeniem wiem, że posiadanie sonaru przez służby ratunkowe jest kluczowe dla ich profesjonalnego działania. Sprzęt ten dostępny jest w moim sklepie, do którego zapraszam.