Procedury i strategie poszukiwawcze przy użyciu sonaru podwodnego
Poszukiwania podwodne należy realizować zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi. W tym celu osoby, które zajmują się nimi zawodowo, muszą mieć określone uprawnienia. Poza zasadami postępowania, w trakcie poszukiwań podwodnych, istnieją także różne techniki prowadzenia działań, które dobiera się, biorąc pod uwagę między innymi specyfikę miejsca. W zależności od sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnego sonaru. Co trzeba wiedzieć o poszukiwaniach przy użyciu tego urządzenia?
Jakie są metody poszukiwań podwodnych?
Poszukiwania podwodne realizowane mogą być według różnych metod. Podstawowy podział wyróżnia metody techniczne i hiperbaryczne. Te pierwsze obejmują działania, do których wykorzystywane są wszelkiego typu urządzenia tradycyjne (np. kotwica, trał) oraz bezzałogowe (np. telewizja przewodowa, magnetometr). Drugie dotyczą sposobów bezpośrednio wykorzystujących człowieka, a mianowicie nurka.
Jak wyglądają strategie poszukiwań przy użyciu sonaru podwodnego?
Pierwszym etapem poszukiwań podwodnych jest rozpoznanie miejsca pracy. Należy zawęzić obszar działania, a pomaga w tym sprawdzenie czynników meteorologicznych, hydrologicznych i batymetrycznych, takich jak: kierunek wiatru, głębokość i kształt akwenu, charakterystyka dna czy stopień widoczności. Dane te pozwalają też dostosować odpowiednią metodę działania. Po podstawowym przygotowaniu należy rozpocząć pracę nad poszukiwaniem zatopionego obiektu. Współcześnie stosowane są w tym celu nowoczesne urządzenia hydrolokacyjne, takie jak sonar podwodny. Poszukiwania podwodne przy użyciu sonaru pozwalają w szybki sposób sprawdzić duże obszary (w zależności od rodzaju sprzętu nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych w ciągu 5 minut). W znalezieniu celu pomóc może także magnetometr oraz wykrywacz metali. Po zlokalizowaniu obiektu następuje etap jego wyławiania.
Sonar do poszukiwań podwodnych ludzi – jakie zasady?
Sonar do poszukiwań podwodnych ludzi stosowany jest w przypadku topielców oraz prób ukrycia zwłok po morderstwie. W takich sytuacjach obowiązują specjalne procedury wydobycia ciała. Duża odpowiedzialność spoczywa na pracy nurka. Musi on w delikatny sposób wydobyć ciało na powierzchnię, a wcześniej określić sposób ułożenia zwłok i dokonać oględzin dna. Powinien zebrać i udokumentować jak największą liczbę informacji niezbędnych dla śledztwa.
Poszukiwania podwodne – dlaczego tak ważne jest odpowiednie wydobycie ciała z wody?
W sprawach kryminalnych ważne są nawet szczegóły. Odpowiednia praca nurka daje możliwość ustalenia dokładnych przyczyn zgonu, co może być istotne dla sprawy. Co prawda, w wyniku długiego zanurzenia ciała w wodzie dochodzi do stopniowego zahamowania rozkładu ciała, ale po jego wydobyciu procesy te zachodzą nawet w ciągu kilku godzin. Ważne więc, aby odpowiednie organy (wraz z patomorfologiem odpowiedzialnym za sekcję zwłok) były na miejscu przed wyłowieniem.
Jeśli posiadasz szczegółowe pytania dotyczące procedur poszukiwań podwodnych, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu.