Jak zacząć nurkować?

Jak zacząć nurkować?

Jak zacząć nurkować? 150 150 Marcel Korkuś - Nurkowanie | Poszukiwania Podwodne

Nurkowanie to z pewnością niezwykłe przeżycie, pozwalające odkrywać podwodny świat, który jest tak różnorodny. Dla dużej części społeczeństwa nurkowanie to jedna z najbardziej satysfakcjonujących podróży, jakie można odbyć. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się jak zacząć nurkować?

Obecnie ludzie coraz chętniej decydują się na rozpoczęcie nauki nurkowania, by móc nauczyć się oddychać pod wodą i podziwiać piękno podwodnego świata. Istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zaczniesz tę przygodę. Poniżej przedstawiam krótki poradnik, w jaki sposób zacząć nurkować, by sport ten był w pełni bezpieczny oraz sprawiał dużą przyjemność.

jak zacząć nurkować

Od którego roku życia można rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Nurkowanie to z pewnością bardzo przyjemny sport, który jest również stosunkowo prosty. Jednak najpierw konieczne jest nabycie odpowiednich umiejętności oraz zdobycie wiedzy, aby móc bezpiecznie nurkować.

Wiele osób zastanawia się, od którego roku życia można rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Zgodnie ze standardami organizacji nurkowych swoje pierwsze podwodne kroki w nurkowaniu mogą stawiać dzieci, które ukończyły 10. rok życia.

Co ważne, dzieci w przedziale wiekowym 10-15 lat mogą zrobić kurs junior open water diver. Kurs ten daje uprawnienia do nurkowania maksymalnie na głębokość 12 metrów. Jednak, aby dzieci w tym przedziale wiekowym, mogły schodzić pod wodę każdorazowo, musi towarzyszyć im nurek z pełnymi uprawnieniami.

Rodzaje nurkowania dla początkujących – który rodzaj nurkowania wybrać?

Nurkowanie to piękny sport, który przynosi wiele satysfakcji, ale bardzo ważne jest, by podejść do niego odpowiedzialnie. Nurkować może prawie każdy. Wymagana jest podstawowa umiejętność pływania. Jednym z warunków jest umiejętność przepłynięcia np. 200 metrów. Jeśli to potrafisz to już teraz, możesz rozpocząć naukę nurkowania.

Istnieje kilka rodzajów nurkowania, które pozwalają na odkrywanie podwodnego świata.

 1. Snorkeling

Jest najprostszym sposobem zwiedzania podwodnego świata, dlatego na ten rodzaj mogą zdecydować się osoby początkujące. Snorkeling, czyli nurkowanie z podstawowym sprzętem ABC polega na tym, że osoba unosi się na wodzie i przez maskę obserwuje, co znajduje się pod wodą. Podstawowym sprzętem w snorkelingu, w który powinna zaopatrzyć się każda osoba początkująca, jest: maska, fajka, płetwy.

Snorkeling pozwala na podziwianie podwodnego świata bez konieczności wynurzania się w celu zaczerpnięcia powietrza.

 1. Freediving

To najstarszy rodzaj nurkowania, który polega na zanurzeniu się pod wodą na jednym oddechu z podstawowym sprzętem ABC. Freedivingu mogą skorzystać osoby początkujące, jednak jest to nieco trudniejszy rodzaj nurkowania niż snorkeling.

 1. Płetwonurkowanie

Kolejnym z rodzajów nurkowania, z którego mogą skorzystać osoby początkujące, jest płetwonurkowanie. Jest to nurkowanie rekreacyjne do 40 m głębokości.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących, które jeszcze nie wiedzą, czy nurkowanie będzie dla nich, jest skorzystanie z jednorazowego, niecertyfikowanego nurkowania – Nurkowanie Próbne Intro. Takie nurkowanie pozwoli sprawdzić, czy warto rozpocząć certyfikowany kurs płetwonurka rekreacyjnego.

Jakie istnieją przeciwskazania do nauki nurkowania?

Nurkowanie to sport, który może uprawiać niemalże każda osoba. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Podstawą bezpiecznego nurkowania jest rzetelne wypełnienie formularza medycznego przed przystąpieniem do kursu. W przypadku wątpliwości jest wymagana zgoda lekarza na uprawianie tego sportu, a także określone predyspozycje psychiczne czy odpowiedzialność i dyscyplina.

Przeciwskazaniami do nauki nurkowania są, m.in.:

 • astma,
 • niewydolność oddechowa,
 • choroby serca,
 • epilepsja,
 • przebyte operacje (ucha, nosa, płuc),
 • kłopoty z ciśnieniem,
 • ciąża.

Szczegółowy kwestionariusz medyczny do wypełnienia przed kursem znajdziesz tutaj.

Jeśli nie posiadasz przeciwwskazań, które uniemożliwiają uprawianie tego sportu, to warto jest rozpocząć przygodę z nurkowaniem, która może przerodzić się w niezwykłą pasję. Razem ze mną odkryj podwodny świat.

Więcej szczegółowych informacji na temat prowadzonych szkoleń z zakresu nurkowania rekreacyjnego znajdziesz w zakładce Kursy Nurkowania.

5/5

Masz pytanie?

  Minelab


  This will close in 0 seconds

  Eversub


  This will close in 0 seconds

  Garmin


  This will close in 0 seconds

  IANTD


  This will close in 0 seconds

  Eques


  This will close in 0 seconds

  Cumulus


  This will close in 0 seconds

  Slam Poland


  This will close in 0 seconds

  Monkey's Grip


  This will close in 0 seconds

  Genesis


  This will close in 0 seconds

  Skalnik


  This will close in 0 seconds

  Brubeck


  This will close in 0 seconds